Обсуждение:жнива

Содержимое страницы недоступно на других языках.
Материал из Викисловаря

ЖНИВА -це і процес, і свято збирання врожаю, а все, що зібране з хлібного поля, називається жнивом, хто його зібрав -жниварями, серед яких є і женці, і косарі. Як у житті: все у свій час і у всього своє місце та роль.

Жнива мають три етапи: зажинки, власне жнива і обжинки.

Підготовка до жнив проводиться надзвичайно ретельно, а в багатьох моментах не тільки взірцево, а й святково: лагодять реманент, готують клуні-стодоли і токи для прийому нового врожаю, впорядковують дороги і навіть білять хати. Бо новий хліб-то велике, дароване Господом, свято - свято життя.

Розпочинали жнивну справу зі сходом Сонця. Женці вітали один одного традиційним «Боже, помагай!», а старші благословляли молодших до успішного та щасливого жнивування. Завершували жнивний день піснями, бо раділи Сонцю, новому врожаю, щасливому дню...

Перший сніп із зажинок ставили на покуті, де він стояв до завершення обмолоту. Потім його обмолочували окремо, а соломою годували худобу, щоб не хворіла.

В останньому жнивному снопі, вважали наші предки, живе дух поля. Цей сніп виготовляли із залишеного жмута колосків –так з'являвся знаменитий Дідух...